Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie obce

Historie obce Hospříz

Obec Hospříz byla založena ve druhé čtvrtině 13. století. Původní název Gottfriedschlag (Gotfridova paseka), později Köpferschlag a česky Hospříz. Základní jméno Hospříz vzniklo z německého Gotfried ještě před změnou g v h ve 13. století.

Četné zmínky o Hospřízi uvádí archivář Teplý v Dějinách Jindřichova Hradce hlavně z 15. století, kde například uvádí, že Hospříz byla součástí panství hradeckého.

Počet obyvatel se v 19. století pohyboval kolem třech set.

Česká škola byla otevřena 1. září 1945 a první učitelkou byla Anna Vopátková. V roce 1950 na její místo nastupuje Stanislav Matoušek, který zde učil až do jejího uzavření v roce 1966.

V Hospřízi fungoval lihovar, který si vybudovali občané před II. světovou válkou. Po dosídlení si čeští dosídlenci založili lihovarnické družstvo. V roce 1948 však dochází k jeho znárodnění a přechází do Škrobárny Havlíčkův Brod. Od roku 1963 si lihovar pronajala Fruta n.p., která tento zlikvidovala.

V roce 1957 se zakládá zemědělské družstvo, které se v roce 1961 slučuje s Otínem, Kačlehami a Hrutkovem. V roce 1976 dochází pak k dalšímu sloučení JZD s Blažejovem a s osadami Malý Ratmírov, Dvoreček, Oldřiš a Mutiněves.

Koncem šedesátých let dochází k velké výstavbě bytových domů. V osmdesátých letech pak k výstavbě rodinných domů. V dnešní době dochází k nové větší výstavbě rodinných domů dle ÚPO.